znajdź nas:
#wejheroworozmawia

Wejherowianie rozmawiali 10 czerwca

2015-06-16
Wejherowianie rozmawiali 10 czerwca

Prezydent Krzysztof Hildebrandt spotkał się 10 czerwca br. w Filharmonii Kaszubskiej z mieszkańcami Wejherowa. Otwarte dla wszystkich spotkanie było okazją do wspólnej i bezpośredniej rozmowy dotyczącej spraw związanych z Wejherowem. Rozmawiano o rozwoju miasta, planach na przyszłość, oczekiwaniach i pomysłach mieszkańców. Takie spotkania będą organizowane cyklicznie.

Podczas spotkania w dużej sali Filharmonii Kaszubskiej prezydent Hildebrandt przedstawił mieszkańcom plany inwestycyjne w Wejherowie, m.in. przybliżając najważniejsze zadania, jak  budowa bezkolizyjnych węzłów „Działki”, „Zryw” i „Kwiatowa”. Wspominane węzły drogowe będą bezkolizyjnym powiązaniami drogowymi północnej z południową częścią Wejherowa i z drogą krajową nr 6. Prezydent nawiązał także do realizowanego po raz pierwszy w Wejherowie Budżetu Obywatelskiego, podczas którego wejherowianie wykazali się wielką  inicjatywą i aktywnie włączyli się w rozwój miasta.

- Spotkania, które zamierzamy organizować cyklicznie, mają zachęcić mieszkańców, by nie tylko wyrażali swoje opinie, ale również współuczestniczyli w działaniach na rzecz Wejherowa -  podkreśla Krzysztof Hildebrandt. - Najważniejsze, by mieszkańcy czuli z miastem więź. Taka forma komunikacji z mieszkańcami to także chęć wysłuchania problemów mieszkańców i pomoc w ich rozwiązaniu. Myślę, że mieszkańcy się przyzwyczają do takich spotkań, zaakceptują ten rodzaj komunikacji i będą z niego licznie korzystali. 

Tematy poruszane przez mieszkańców: 

Bezpieczeństwo na osiedlu Harcerskim.

Komendant Powiatowy Policji w Wejherowie Krzysztof Lawer zapewnił, że wzmocni patrole w tym miejscu. 

- Każdy z mieszkańców w ramach akcji „Zamów patrol policji” może zgłosić policji, w jakim miejscu taki patrol powinien się znaleźć – mówił komendant Krzysztof Lawer. – To miejsce poddajemy specjalnej kontroli. Państwo mają wpływ na poziom bezpieczeństwo w miejscu, w którym mieszkacie. Nasza skuteczność zależy również od informacji i zgłoszeń mieszkańców. 

Dostępne zniżki w Wejherowie na Kartę Dużej Rodziny.

Przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz odpowiedział, że Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mogą w różny sposób korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej. W Wejherowie od września br. planowane są zniżki na korzystanie z krytej pływalni dla posiadaczy tej Karty. 

Niezagospodarowany teren przy ul. Żeromskiego (przy Lidlu). 

Prezydent Krzysztof Hildebrandt odpowiedział:

- Nieuporządkowany teren przy drodze krajowej nr 6 jest terenem prywatnym. Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakłada w tym miejscu usługi hotelowe – to doskonałe miejsce w pobliżu drogi krajowej nr 6 i nieopodal dworca PKP. Miasto występowało wielokrotnie o sprzedaż do właścicieli  tego gruntu. Jest tam trzech właścicieli – jeden udział udało się nam wykupić. Oczywiście przewiduje się także uporządkowanie układu drogowego z ul. Ofiar Piaśnicy. Niestety bez włączenia się właścicieli w ten proces, to nam się nie uda. 

Pytanie o możliwość utworzenia przystanku kolejowego pomiędzy Wejherowem a Gościcinem.

Prezydent Krzysztof Hildebrandt odpowiedział, że studium rozwoju miasta przewiduje lokalizację takiego przystanku. 

- Mamy nadzieję, że kolej, kierując się potrzebami społecznymi, taką budowę przystanku sfinansuje – mówił prezydent. 

Mieszkańcy pytali o dodatkowe stojaki do rowerów w mieście.  

- Miejsc, gdzie można stawiać rowery powinno być jak najwięcej – będziemy to robili. Uważam, że powinniśmy wspierać możliwości poruszania się rowerami. Staramy się budować jak najwięcej ścieżek. Jeszcze do niedawna Wejherowo w ogóle nie posiadało takich tras. Dzisiaj jest ich coraz więcej. Zastanawiamy się z powiatem jak je połączyć, tak by tworzyły sieć ścieżek. 

Publiczne toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Prezydent odpowiedział, że takie toalety powstaną wkrótce w Wejherowie – w parku w pobliżu placu zabaw i przy powstającym cmentarzu przy ul. Roszczynialskiego. Miasto rozmawia również z PKP, aby przy okazji remontu dworca powstała toaleta dla osób niepełnosprawnych. 

Spotkanie, które trwało prawie dwie godziny, przebiegało w spokojnej, rzeczowej atmosferze. Mieszkańcy, którzy przybyli do Filharmonii Kaszubskiej, skupili się na pomysłach i propozycjach dotyczących rozwoju Wejherowa. Zgłaszali swoje rozwiązania związane z bezpieczeństwem, infrastrukturą drogową, zagospodarowaniem terenów. Kilka wystąpień dotyczyło propozycji w zakresie sportu. Mieszkańcy w wypowiedziach podkreślali konieczność takich rozmów bezpośrednio z Prezydentem. Jak zapowiedział Krzysztof Hildebrandt, z pewnością będą następne spotkania. W spotkaniu uczestniczyli także zastępcy prezydenta -  Beata Rutkiewicz i Piotr Bochiński, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Tokłowicz, członek zarządu powiatu wejherowskiego Jacek Thiel, komendant Powiatowy Policji w Wejherowie Krzysztof Lawer, skarbnik Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz i sekretarz Wejherowa Bogusław Suwara.