znajdź nas:
#wejheroworozmawia

Konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji Wejherowa

2016-06-29
Konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji Wejherowa

W niedzielne południe wejherowianinie mieli okazję wyrazić swoje opinie i sugestie podczas zorganizowanego pikniku w ramach konsultacji społecznych w ramach tworzenia Programu Rewitalizacji Miasta Wejherowa, stwarzając jednocześnie okazję do integracji mieszkańców Wejherowa.

Każdy, kto chciał wyrazić swoją opinię na temat rewitalizacji Wejherowa, mógł rozmawiać z przedstawicielami władz Wejherowa – Beatą Rutkiewicz, zastępcą prezydenta Wejherowa ds. Rozwoju Miasta i Arkadiuszem Kraszkiewiczem, skarbnikiem. Uczestników pikniku interesowała zwłaszcza inwestycja polegająca na rewitalizacji nieczynnego od lat basenu przy ul. Kalwaryjskiej. Zdjęcia basenu z lat jego świetności, przywoływały mnóstwo wspomnień i skojarzeń.

- Pamiętam, że w latach 80-tych kąpałem się tutaj z moimi kolegami – mówi pan Andrzej z Wejherowa. – Teraz, kiedy widzę wizualizację całego kompleksu basenowego, nie mogę się doczekać tej inwestycji. Wejherowo pięknieje z roku na rok, mieszka się tu bardzo dobrze. Obserwujemy ciągły wzrost atrakcji od sportowych po kulturalne. Można tu bardzo ciekawie spędzić czas – trzeba tylko wyjść z domu.

Mieszkańcy mieli także pomysły na zagospodarowanie podwórek. Jak powiedziała pani Joanna, w Wejherowie są zaniedbane podwórka, które niewielkim nawet kosztem można pięknie urządzić i zaaranżować.

Podczas pikniku przygotowano wiele atrakcją z myślą o najmłodszych. Było malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych. Dzieci mogły zabawić się w architektów i zaprojektować własne, wymarzone podwórko. A młodzi artyści na specjalnej planszy malowali swoje propozycje atrakcji, które mogłyby się jeszcze znaleźć w wejherowskim parku.

Spotkanie w parku było okazją do porozmawiania o zagospodarowaniu obszaru objętego rewitalizacją. Można było zaproponować działania, które zintegrują mieszkańców, zgłosić pomysł na aktywizację społeczną, a także zaproponować sposób na spędzenie czasu wolnego.

- Chciałabym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych podczas otwartego pikniku, stanowiącego element tworzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Wejherowa – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Mieszkańcy mają ogromny wpływ na zmianę poprawy wizerunku swojego najbliższego otoczenia i to na nich właśnie liczymy. Na ich sugestie, uwagi, opinie i pomysły. To właśnie te uwagi pomogą wypracować działania na terenie wyznaczonym do objęcia rewitalizacją.

Oprócz rozmów z urzędnikami, mieszkańcy mieli tez okazję wypełnić ankiety, które będą ważnym wkładem w opracowaniu LPR. Ankieta dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie www.wejherowo.pl w zakładce rewitalizacja.

Przygotowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Wejherowa do roku 2022 jest konieczne do m. in. pozyskiwania środków unijnych. W ramach przygotowania dokumentu zorganizowano cykl warsztatów z udziałem przedstawicieli różnych środowisk miasta, które prowadzi prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Odbyły się także dwa spacery studyjne. Ostatnie spotkanie rewitalizacyjne odbędzie się 5 lipca o godz. 17 w Wejherowskim Centrum Kultury.